Først handler det om at finde ind til dig, din personlighed, din indre kerne/”maskinrum”. Her gør vi brug af Enneagrammet, hvis du har lyst til det.
Enneagrammet er et stærkt personudviklingsværktøj, som kan give dig indsigt i dig selv, udvikle dig personligt, så du kan blive din ønskede udgave af dig selv. Lære dig selv og dit indre at kende – både dine naturtalenter, kompetencer, indre tanker, indre stressfaktorer, drive, motivation, adfærd, faldgrupper… og “særheder”… Og blive klogere på din balance / ubalance.
Så kommer vi omkring eventuelle jobs, som du har henholdsvis gode og negative erfaringer med. Jobs, hvor du har følt dig i dit es. Jobs, hvor du har følt dig presset og måske fået fysiske reaktioner som fx ondt i maven. Jobs, hvor du måske er røget i “idealfælden”… etc.
Dernæst handler det om at finde din naturlige jobretning og dit jobmatch. Dit “smørhul”, hvor du kan være i flow. Et job, som matcher til din personlighed, erfaring og kompetencer, så jobbet bliver let, smidigt, naturligt og bæredygtigt – og med stor arbejdsglæde og work/life-balance – eller Life/Work-Balance.